Amika.rs

ПРОМОЦИЈА РЕВОЛУЦИЈЕ


ДАНКО СТОЈИЋ: РОМАН ИДЕЈА

(Миливој Анђелковић: «ПРОМОЦИЈА РЕВОЛУЦИЈЕ», «Филип Вишњић», Београд, 2008)

Роман Миливоја Анђелковића (1940) бави се политичким бунтом у Србији током друге половине прошлог века и самим тим спада у категорије, по «Речнику књижевних термина» Тање Поповић, роман идеја, роман с тезом, ангажована књижевност и дидактичка књижевност. Ангажована књижевност је термин марксистичке критике којим се – каже Тања Поповић - указује на врсту књижевности чија је основна сврха критика и промена друштва, тј. неправедних социјалних односа. И то пре свега кроз значење, а мање кроз књижевну технику.

ПРОМОЦИЈА РЕВОЛУЦИЈЕ лоцирана је у 1997. годину, у време Милошевићеве крађе гласова опозицији која је победила на локалним изборима 1996. године. Тада су организоване вишемесечне грађанске и студентске демонстрације. Ту бисмо нешто замерили Анђелковићу - он помиње Броза, а не помиње Милошевића као оног који је проузроковао ту подвалу. Како ће читаоци у иностранству и млади у Србији који тек почињу с озбиљном литературом уопште схватити «Промоцију револуције»?

Цитирамо одломке из дијалога пишчевих јунака као гласноговорнике његових идеја: "Зар демонстрације нису спектакл који је, суштински, део идеологије? Масовност опет гута појединца." "Достојанство и истина не могу да се сабирају и деле, као изборни резултати." "Сада су сви жртве комунизма и борци против њега, а добро знамо како је било. Грешка је у систему, не у идеји./.../Ја говорим о чистоти извора, а ти о мутљагу ушћа. / Ни извор није безгрешан/.../То је последња утопија коју је изнедрио Запад. И одмах је извезао на Исток, да му не смета."

Примећујемо да је писац лепо литерарно обликовао ове пароле. И даље: "Живимо у временима обмана/.../У манипулисаној стварности. Као да смо духови са неког другог света..."

Тања Поповић каже да је роман идеја врста романа чији су сви саставни
делови подређени изражавању неке идеје. Анђелковић кипти од бунтовних
идеја, али он не би био уметник када би те своје идеје изражавао буквално,
паролашки и декларативно. Он у свој роман уноси стилску лепоту и чини га
проходним и прихватљивим за читаоца, иако се не ради о бестселер-књижевности.

Цитирамо још понеку реченицу као доказ високих пишчевих уметничких
способности: "...Дан је био сунчан и преливен оштром светлосћу, у леденом ваздуху се лако дисало и Џони препозна нешто налик на пламсаје среће који су извирали из њега. Изненадила га је река моћног тока, одсјаји оловне воде су сенчили ружне вертикале у позадини."

Анђелковић је оптерећен бунтом чији је био сведок, можда и
учесник, 1968. и 1989. - 2000. године. Лексикони називају славну 1968.
годину утопијском; естаблишмент чини своје. Учесници бунта, револуција и
ослободилачких ратова обично су незадовољни оним што чини нова власт.

Са занимањем смо прочитали «Промоцију револуције» чији је значај већи у књижевном стилу и уметничком доживљају него у идејама. Иначе, Анђелковић је био и новинар, политички живот га је вукао, али је ипак остварио завидан прозни, драмски и публицистички опус.


Amika.rs